Ataki wilków na ludzi. Ile było ataków wilków na ludzi?

W latach 2002-2020 ujawniono na całym świecie 26 śmiertelnych ataków wilków na ludzi.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Najwięcej z nich miało miejsce w Turcji gdzie zginęło 12 osób. Odnotowano też sześć śmiertelnych ataków w Iranie, cztery w Indiach i po jednym w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Tadżykistanie i Kazachstanie.

Większość ataków to na szczęście nie są ataki śmiertelne. Jak zatem sytuacja przedstawia się w Europie?

Polska.

W czerwcu 2018 roku trzy osoby zostały pogryzione przez wilka w miejscowości Wetlina na południowym wschodzie Polski. Była to jedna osoba dorosła ugryziona 12 czerwca i dwoje dzieci w wieku 8 i 10 lat pogryzionych 26 czerwca. Po drugim ataku wilk został zastrzelony przez myśliwego. Badania genetyczne wykazały, że był to czysty wilk, a wynik testu na wściekliznę był negatywny. Wcześniej widziano wilka odwiedzającego wioskę, a zdjęcia z tych spotkań publikowano w mediach społecznościowych. Widać na nich było wilka, który nie bał się ludzi, tolerując ich bliskie podejście.

W sierpniu 2018 roku wilk pogryzł człowieka w Puszczy Noteckiej. Podobno wilk odwiedzał wieś od marca 2018 i był często karmiony. Zgłaszano epizody ataków na psy. Atak nastąpił w miejscu, w którym wilk był przyzwyczajony do karmienia. Wilk został później zastrzelony przez myśliwego, okazał się być w dobrym stanie i nie miał wścieklizny.

Chorwacja.

22 marca 2009 roku 67-letni mężczyzna został zaatakowany przez wilka na swoim podwórku w północno-wschodniej Chorwacji. Doznał poważnych obrażeń rąk, nóg i twarzy. Wilk został zastrzelony tego samo dnia gdyż zaatakował policjanta, który odparł atak strzelając z broni służbowej. Analizy laboratoryjne potwierdziły obecność wścieklizny.

Macedonia Północna.

29 stycznia 2016 roku 58-letni mężczyzna zauważył wilka w swojej owczarni. Kiedy mężczyzna próbował przegonić wilka, a następnie wyrzucić go chwytając za ogon, został zaatakowany. Wilk ugryzł go w ramiona i twarz. Na wołanie mężczyzny o pomoc nadbiegła jego żona i razem udało im się zabić wilka siekierą.

Kosowo.

W lipcu 2019 roku media donosiły o atakach wilków w południowym Kosowie. Jeden atak na pięciolatka dziecko spowodował urazy, które wymagały leczenia szpitalnego. Drugie wydarzenie miało miejsce kilka tygodni później. Została wtedy zaatakowana dwójka dzieci, którym udało się odeprzeć atak. Media donosiły również, że w regionie kilkakrotnie obserwowano wilka i ataki na zwierzęta gospodarskie. Niestety nie było możliwości zweryfikowania tych informacji przez źródła zewnętrzne.

Włochy.

W czerwcu 2020 roku wielokrotnie widziano wilka w pobliżu miasta Otranto w regionie Apulia w południowych Włoszech. Wilk był dokarmiany przez turystów. Później ten sam wilk próbował ugryźć 6-letnią dziewczynkę i zranił biegacza. Zwierzę zostało złapane. Ślad obroży na futrze wokół szyi świadczył o tym, że wilk był przetrzymywany w niewoli, co tłumaczy jego zuchwałe zachowanie. Analiza genetyczna wykazała, że był to wilk, ale z pewnymi oznakami introgresji z psami.

Rosja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia.

W tych krajach miało miejsce 16 przypadków ataków (38 ofiar) przez wściekłe wilki w latach 2015-2018. Sprawozdania te były bardzo dobrze udokumentowane, ze szczegółowymi relacjami medialnymi oraz oficjalnymi dokumentami i komunikatami prasowymi sporządzonymi przez władze ds. zdrowia i rolnictwa, narzucające dystryktom postanowienia dotyczące kwarantanny przeciwko wściekliźnie. Oprócz tego na Ukrainie, w okresie od 2002 do 2015 roku, miało miejsce 14 ataków wilków na 48 osób. Wścieklizna została potwierdzona w 8 z tych przypadków. Wszystkie ofiary przeżyły. W 2009 roku rosyjskie media przekazały wiadomość o śmiertelnym ataku drapieżnika na dziecko bawiące się w lesie. Chociaż doniesienia medialne wydają się spójne i wiarygodne, nie było możliwości zweryfikowania tego wydarzenia z źródłami zewnętrznymi.

Przeczytaj więcej artykułów na ten temat: