Twórczości Jima Hansela

Fundacja Instytut Analiz Środowiskowych kontynuuje cykl poświęcony artystom, których prace w szczególności zainspirowane zostały łowiectwem i kulturą łowiecką. W dzisiejszym wpisie opuszczamy Europę i przenosimy się za Atlantyk, aby przyjrzeć się twórczości Jima Hansela.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Jim Hansel (ur. W 1960 r. w Chaska, Minnesota) to amerykański malarz specjalizujący się w tworzeniu dzieł tyczących się łowiectwa, dzikiej natury oraz krajobrazu. Tworzący do dnia dzisiejszego artysta w wieku 6 lat został zdiagnozowany degeneracyjną chorobą oczu znaną jako choroba Stargardta. Przypadłość ta sprawiła, że Jim Hansel jest praktycznie osobą niewidomą, a widzi jedynie z bardzo bliskiej odległości.

Praktyczna niepełnosprawność nie przeszkodziła Hanselowi w wieku 15 lat zacząć malować obrazy. W szczególności zainteresował się tematyką łowiecką, przedstawiając w swoich pracach popularne w USA gatunki łowne, sceny z polowań, ale również amerykańskie krajobrazy. Choroba Jima wymusiła na nim specyficzne podejście do pracy. By cokolwiek widzieć zmuszony jest niemal dotykać nosem płótna. Dzięki temu tworzone przez niego obrazy są niezwykle szczegółowe, pełne niemal fotograficznych detali. Jednocześnie prace Jima Hansela charakteryzują się bajkową kolorystyką, pełną żywych i mocnych barw.

Jim Hansel jest uznamym amerykańskim artystą współpracującym z takimi organizacjami łowieckimi jak Ducks Unlimited, Pheasants Forever, The Minnesota Deer Hunters Association oraz TIP (Turn in Poachers). Limitowane dzieła jego autorstwa są nierzadko wykorzystywane do zdobycia funduszy dla tych organizacji na działalność związaną z czynną ochroną przyrody.

Foto: „Autumn Harvest”, jimhanselart.com.