SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

Fot. FB Visit South Sudan

Życzymy wszystkim koleżankom i kolegom bezpiecznych i owocnych łowów w 2024 roku. Niech Bór Darzy nam wszystkim przez cały rok! Zdrowia, szczęścia, pomyślności i radości ze spotkań w gronie koleżanek i kolegów.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Mamy też dla Was garść ciekawostek, jak wygląda polowanie noworoczne w bardzo oddalonym od nas Sudanie. Miłej lektury.

Polowania noworoczne u ludu Pari.

Ponieważ ludność żyjąca w diasporze często na zawsze traci część swej tożsamości, naturalizuje się i porzuca dawne tradycje, warto przybliżyć tradycję polowania noworocznego ludu Pari. Pari (lub Paeri) to grupa etniczna, żyjąca w Sudanie Południowym. Do 1993 roku mieszkali w sześciu wioskach (Wiatuo, Kor, Bura, Angulumere, Pugera i Puchwa) u podnóża wzgórza Lipul (Jebel Lafon). Oprócz uprawy roślin, takich jak sorgo i hodowli bydła, kóz i owiec, polowali i łowili ryby. Według danych z 1982 r. wspólnota Pari liczyła około 11 000 osób. Wojny domowe odcisnęły jednak piętno na ludności Pari i ich życiu. W lutym 1993 roku spalono wszystkie sześć wiosek. Od tamtej pory przedstawiciele Pari żyją w diasporze w różnych osadach.

Wprawdzie większość Pari to wyznawcy chrześcijaństwa celebrowali oni nadejście nowego roku w sposób szczególny, zgodny z tradycyjnymi wierzeniami. W tradycyjnej kulturze najważniejszym bóstwem Pari był bożek Lipul, od którego imienia pochodzi też nazwa wzgórza u podnóży, którego założono sześć wiosek. Na początku roku, który dla ludności Pari przypada na przełomie listopada i grudnia, gdy nastaje pora sucha, mieszkańcy sześciu wiosek organizowali polowanie noworoczne, tzw. ceremonię Nyalam.

Ceremonia Nyalam składa się z trzech części. Najpierw odbywa się zbiorowa inwokacja (Koor) pod ogromnym dzikim drzewem figowym stojącym na otwartej przestrzeni pomiędzy wioskami Pucwa i Pugeri, w której uczestniczy kilkuset przedstawicieli starszyzny i mężczyzn w średnim wieku.  Około sześćdziesięciu starszych ze wszystkich klanów modli się o pomyślność i dobrobyt w nowym roku. Tego dnia kapłan organizuję ceremonię błogosławienia oszczepów i myśliwych. Drugiego dnia w lesie nad rzeką Hoss niedaleko wiosek odbywa się rytualne polowanie. Mężczyźni z sześciu wiosek udają się do buszu i polują. Celem jest upolowanie zwierzyny w pobliżu osad i uśmiercenie jej w jak najszybszy sposób. Polowanie kończy się w momencie pozyskania pierwszego zwierza. Następnie zwierzyna zostaje przeniesiona w specjalne miejsce na wzgórzu Lipul w pobliżu jaskini i tam zostaje złożona w ofierze – zostaje ugotowane i ofiarowane Lipulowi przez wodza/kapłana wioski Pugeri. To on ofiarowuje Lipulowi nie tylko zwierzę, ale także pierwsze piwo sorgo z pierwszych zbiorów. Następnie przez kilka dni trwa uczta taneczna i piwna. Oznacza początek Nowego Roku i sezonu polowań i jest największym świętem wśród Pari.

Fragment wybrany, przetłumaczony i opracowany na podstawie Kurimoto, Eisei. “New year hunting ritual of the Pari: Elements of hunting culture among the Nilotes.” Nilo-Ethiopian Studies 1996, no. 3-4 (1996): 25-38.