Edukacja siłą przyszłych pokoleń

Na całe szczęście nie brakuje osób, które chcą się podzielić swoją wiedzą z dziećmi i młodzieżą. I tak 17.10.2023 r. odbyło się spotkanie młodzieży z klasy VII “C” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adolfa Dygasińskiego z myśliwymi polującymi w Kole Łowieckim nr 3 “Gawron” w Pińczowie, którzy połączyli swe siły z przedstawicielami Nadleśnictwa Pińczów.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Oddajemy głos naszemu koledze z Instytut Analiz Środowiskowych polującemu w tamtym kole.

Spotkanie zostało zaplanowane na wtorek. Miejsce – wiata w Teresowie na obszarze naszego łowiska. Miało być słonecznie, więc zapowiadała się fajna lekcja. Jak się okazało, słońce tego dnia faktycznie dopisało, choć temperatura była dość niska.

Ognisko było już dobrze rozpalone, kiedy dzieci dotarły. Po przedstawieniu się – wymarsz do lasu. Tutaj dzieci poznawały ślady bytowania dzikiej zwierzyny, urządzenia łowieckie, rodzaje lasów, drzew. Poznawały teren leśnictwa Teresów.

Po powrocie przedstawiciele LP zaczęli dokładniejszą lekcję o lesie. Młodzież chętnie odpowiadała na pytania związane z lasem. Poziom ich wiedzy jest bardzo dobry. Natomiast dzięki lekcji terenowej z leśnikami mogli poznać więcej szczegółów związanych z lasem i jego logicznym gospodarowaniem. Nie zabrakło próśb o polecenie dobrych szkół dla przyszłych leśników. Na koniec wykładu młodzież miała zadanie terenowe. Konkurs na zbudowanie “leśnego ludzika” Zdjęcia poniżej).

Następnie ja zacząłem swoje “dzikie” wywody. Na początek prezentacja zwierząt łownych  (dzięki planszom edukacyjnym – gorąco polecam, jako pomoc w takich lekcjach). Opowiedziałem na czym polega zrównoważone łowiectwo i czym zajmują się myśliwi. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które odpowiadałem wedle swej wiedzy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się 3 tematy:

  • jak zostać myśliwym,
  • jakie jest prawdziwe oblicze wilka,
  • co to jest ASF i jak go zwalczać.

Po udanej lekcji przyszła pora na kiełbaski z ogniska (podziękowania dla Zarządu mojego KŁ). Zadano jeszcze kilka pytań, później chwila czasu wolnego w lesie i zakończenie lekcji wraz z wzajemnymi podziękowaniami. Był to bardzo dobrze spędzony czas i mam nadzieję, że nastolatkowie też dobrze się bawili (i nauczyli).

Na koniec chciałem bardzo podziękować wychowawczyni klasy VII “C” Pani Elżbiecie Kotulskiej, naszym młodym słuchaczom, przedstawicielkom i przedstawicielom Nadleśnictwa, oraz wszystkim kolegom z koła zaangażowanym w tą szczytną inicjatywę.

Darz Bór!

Michał