31 maja – Dzień Bociana Białego

Fot. JW

31 maja obchodzimy Dzień Bociana Białego. Bocian jest w Polsce ptakiem otoczonym z jednej strony szacunkiem, a z drugie budzącym odrazę. Na bociany nie polowano. Uważano, że jego mięso jest niejadalne. Gdyż żywi się wężami i jadowitymi żmijami.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Ludność wiejska uważała, że ptak, który nie boi się węża (który symbolizował szatana), jest bożym ptakiem i przynosi szczęście. Uważano, że bociany chronią przed wieloma nieszczęściami. Chata, przy której bocian zbudował gniazdo, miała być bezpieczna. Stąd przysłowia „Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy” oraz „Gdzie bocian, tam pokój.” Z tego powodu niszczenie bocianich gniazd oraz zabijanie bocianów było zakazane. Wątki te odnajdujemy w literaturze polskiej. K. C. Norwid w „Mojej piosnce” pisał: „Do kraju tego, gdzie winą jest dużą. Popsować gniazdo na gruszy bocianie, Bo wszystkim służą… Tęskno mi Panie…” Choć z drugiej strony zabijane być musiały, gdyż przygotowywano z nich medykamenty. 

W kulturze polskiej odnajdujemy także przysłowia dotyczące życia tych ptaków wędrownych: „Gdy na święty Józef (19 marca) bociek przybędzie, to już śniegu nie będzie” czy „Na Zwiastowanie (25 marca dzień Zwiastowania Najświętszej Marii Panny) zlatują się bocianie” oraz „Na świętego Franciszka (2 kwietnia) zielenią się łany i ze swego zimowiska przylatują bociany”. 

Bociany także są bohaterami licznych przesądów i zabobonów. Na wiosnę trzeba było zapamiętać pierwszego zobaczonego bociana. Jeśli zobaczyło się bociana w gnieździe lub chodzącego po polu, należało się spodziewać, że nadchodzący rok będzie pechowy. Taki rok miał wlec się niemiłosiernie. Ponadto miał być przepełniony nudą i porażkami. Z kolei zobaczenie bociana w locie było dobrą wróżbą. Nadchodzący rok miał być wprawdzie pracowity, ale też przepełniony sukcesami. Kiedy bocian krążył nad domem, należało się spodziewać urodzin dziecka – stąd właśnie powstało przekonanie, że bociany dzieci przynoszą. Bocian mógł też wróżyć kłótnie między sąsiadami – a zwiastować je miał głośny klekot tego ptaka.

Pamiętajmy 31 maja obchodzimy Dzień Bociana Białego!

Fot. JW