Korzystanie z broni krótkiej podczas polowania zwiększa bezpieczeństwa z kilku powodów:

  1. Po pierwsze precyzja. Broń krótka – pistolety i rewolwery- są zazwyczaj bardziej precyzyjne na krótsze dystanse niż broń długolufowa – sztucery, dubeltówki, czy broń kombinowana. Dzięki broni krótkiej myśliwy może skoncentrować się na celu i zminimalizować ryzyko rykoszetu czy przypadkowego trafienia innych osób znajdujących się w pobliżu.
  2. Po drugie większa manewrowość i szybkość celowania. Broń krótka jest krótsza, mniejsza i lżejsza niż broń długolufowa, co czyni ją bardziej poręczną i łatwiejszą do manewrowania w lesie, w szczególności w gęstym terenie, zagajnikach czy uprawach kukurydzy. Dzięki broni krótkiej można szybciej wycelować i oddać strzał(y).
  3. Po trzecie zwiększenie bezpieczeństwa myśliwego. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy poluje się na dziki, posiadanie broni krótkiej zapewnia myśliwemu dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. W przypadku nagłego ataku zwierzęcia, broń krótka może być łatwiejsza do użycia w sytuacji, gdy nie ma czasu na wycelowanie i oddanie celowanego strzału z broni długolufowej.

W większości krajów europejskich, gdzie polują myśliwi mogą oni korzystać z broni krótkiej z powodów które wymieniliśmy powyżej. W Polsce taka możliwość była przed laty. Niestety w obecnym porządku prawnym nie jest możliwe użycie z broni krótkiej.

Instytut Analiz Środowiskowych podjął inicjatywę zmiany przepisów w ten sposób aby dopuścić do możliwości korzystania przez myśliwych z broni krótkiej podczas wykonywania polowania.