W lutym koniec ołowianej amunicji.

Pod koniec grudnia 2022 środowisko strzeleckie zostało poinformowane o oddaleniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi, którą Firearms United Network wniosło przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie Rozporządzenie Komisji (UE) dotyczącego amunicji ołowianej na obszarach wodno-błotnych lub wokół nich (dokument został opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE 26 stycznia 2021 r.).

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Wyrok TSUE oznacza, że od 15 lutego 2023 r. w całej UE na obszarach wodno-błotnych oraz w obrębie 100 metrów od nich będzie obowiązywał zakaz:a) oddawania strzałów amunicją śrutową o zawartości ołowiu równej lub większej niż 1% masy;b) noszenia takiej amunicji śrutowej, jeżeli ma to miejsce podczas strzelania na obszarach wodno-błotnych lub w drodze na strzelanie na obszarach wodno-błotnych.

Jeżeli okaże, że dana osoba nosi amunicję śrutową na obszarach wodno-błotnych lub w obrębie 100 metrów od nich podczas strzelania lub w drodze na strzelanie, będzie się uważało, że doszło do strzelania na obszarach wodno-błotnych, chyba że osoba ta zdoła uwodnić coś innego.

Przyjęta przez Komisję Europejską definicja takiego obszaru, jest przy tym na tyle szeroka i niejasna, że może obejmować nawet kałuże, które zjawią się po deszczu. Problem dotyczy również strzelnic otwartych, które prawdopodobnie nie będą mogły na dotychczasowych zasadach funkcjonować w okresie zwiększonych opadów.

Będzie to jednak dopiero początek zmian. Docelowo, amunicja oraz ciężarki wędkarskie zwierające ołów zostaną objęte zakazem sprzedaży. W przypadku amunicji śrutowej oraz małych kalibrów kulowych (poniżej 5,6 mm) okres przejściowy wyniesie 5 lat, a dla pocisków dużych kalibrów – 18 miesięcy. Należy podkreślić, że wspomniany wyrok TSUE jest ostateczny, a Rozporządzenie stanie się automatycznie wiążące w całej UE od daty jego wejścia w życie bez potrzeby dodatkowej transpozycji.