Św. Mikołaj od wilków chroni

6 grudnia wspominamy św. Mikołaja. Nasze zainteresowania nie koncentrują się jednak na przaśnym krasnalu mówiącym „ho-ho-ho” i przybywającym, nie wiedzieć czemu, z zimnej Laponii zamiast ze słonecznej Miry, której to patron dzisiejszego dnia był biskupem. Jedna z właściwości przypisywanej świętemu to obrona przed wilkami. Choć podejrzewamy, że przypadłość ta ma związek z błędną transkrypcją greckiego Λυκία (Licja – kraina gdzie leży Mira) na λύκος (gr. wilk) to w całej sprawie odnajdujemy też polski wątek.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Dwadzieścia kilometrów na południe od Hrubieszowa, niedaleko granicy z Ukrainą leży miejscowość Kolonia-Kryłów, a w niej Kaplica św. Mikołaja „Wilcze Uroczysko”. Nie istnieją źródła, które określiłyby dokładną datę postawienia w tym miejscu figury Św. Mikołaja i wilka. Jedna z przypowieści głosi natomiast, że przejeżdżał tędy srogą zimą jeden z okolicznych właścicieli ziemskich. W tym właśnie miejscu na jego sanie napadły wygłodniałe wilki. Rozszarpały one konie, a dziedzic cudem ocalał i z wdzięczności za ten cud postawił obok św. Mikołaja figurę wilka.

Foto: Św. Mikołaj odpowiada patronowi ekologów Ariuszowi, który proponuje objęcie wilków całkowita ochroną. Nicea, IV w.

Działamy dzięki Tobie!

Wsparcie finansowe dla naszej fundacji jest kluczowe, abyśmy mogli kontynuować naszą misję ochrony środowiska, wsparcia myśliwych oraz prowadzenia badań i programów edukacyjnych.

Jesteśmy w pełni niezależni, utrzymujemy się dzięki Waszym dobrowwolnym wpłatom. Twoja hojność ma ogromny wpływ na nasze działania, dlatego zachęcamy Cię do przekazania darowizny poprzez różne dostępne metody.

Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>