Skuteczność śrutu stalowego.

Od 16 lutego 2023 na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz polowania z użyciem myśliwskich naboi śrutowych, których śruciny zawierają więcej niż 1% ołowiu, na terenach wodno-błotnych. Oznacza to, że wielu myśliwych chcących zapolować w szczególności na kaczki czy gęsi stanie przed dylematem jakiej amunicji powinni użyć.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Najpowszechniejszym wyborem wśród myśliwych, w krajach gdzie od lat występują podobne ograniczenia, jest śrut stalowy.Używanie śrutu stalowego budzi sporo kontrowersji i obaw ze strony myśliwych. Po pierwsze, polujący zastanawiają się czy ich broń będzie w stanie strzelać przy użyciu takiej amunicji w sposób bezpieczny dla niej i dla strzelca. W przypadku tych obaw zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem: https://www.shootinguk.co.uk/…/will-my-shotgun-be-safe…

Drugą z obaw jest skuteczność strzału z użyciem śrutu stalowego – i nad tym tematem chcielibyśmy się pochylić w dniu dzisiejszym.Myśliwi obawiają się korzystania z amunicji stalowej, bojąc się, iż będzie charakteryzować się mniejszą skutecznością. Wynikać ma to z właściwości stali jako metalu, a więc jej niższej gęstości oraz wyższej twardości. Twardsze śruciny mają się zachowywać jak szydło i przelatywać przez trafionego ptaka, a brak deformacji śruciny ma charakteryzować się niższą mocą obalającą. Jak jednak uniknąć scenariusza, w którym polowanie na kaczki zakończy się jedynie zbarczeniem ptaka oraz czy warto bać się stali?

W naszej analizie oparliśmy się o publikacje Toma Rostera, który poświęcił ostatnie kilkadziesiąt lat na badaniu skuteczności śrucin. Z jego artykuły wynika m.in., że śruciny stalowe nie różnią się skutecznością od śrutu wolframowego czy bizmutowego (które uznawane są za najbliższe śrutowi ołowianemu). Bardzo ważnym jest by stosować odpowiedni rozmiar śrutu (mniej więcej jeden czy dwa rozmiary większy od używanego wcześniej śrutu ołowianego). Zwiększona prędkość śrutu nie była czynnikiem zwiększającym śmiertelność, a stosowanie naboi dających mniejsze prędkości (a tym samym mniejsze ciśnienia) będzie bezpieczniejsze zarówno dla broni, jak i dla strzelca. Innym istotnym aspektem są czoki – w większości polowań w Polsce sprawdzą się czoki typu C, IC, lub M.

Stosując powyższe jesteśmy w stanie uzyskać identyczną skuteczność jak w przypadku strzałów z użyciem śrutu ołowianego. Jeśli macie wątpliwości czy wasza broń będzie w stanie strzelać śrutem stalowym skonsultujcie to z rusznikarzem. Pamiętajcie również, że bardzo ważnym aspektem polowań na pióro jest posprzątanie swojego stanowiska strzeleckiego, aby nie zostawić po sobie żadnych łusek.