SKANDAL! Biedronka kolportuje fałszywe informacje w celu dyskryminacji myśliwych – IAŚ interweniuje.

Nie czekając na reakcję innych organizacji, skierowaliśmy pismo do firmy Jeronimo Martins S.A. – właściciela sieci sklepów „Biedronka” z żądaniem sprostowanie nieprawdziwych informacji na temat myśliwych, które znalazły się w książce „Gang Swojaków. Chrońmy zagrożone gatunki”, a także zaprzestania dalszej dystrybucji tej pozycji.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Fundacja Instytut Analiz Środowiskowych wspiera szereg inicjatyw, których celem jest ochrona przyrody ojczystej oraz działania na rzecz gatunków zagrożonych, ale nie ma naszego przyzwolenia na rozprzestrzeniania fałszywych informacji w celu dyskryminowania jakiejkolwiek grupy społecznej.

We wspomnianej książce Michała Brodackiego, w rozdziale poświęconym wilkowi, autor oznajmia, że „wilki najczęściej zabijają zwierzęta osłabione, chore i stare, bo takie im najłatwiej pokonać. Natomiast „myśliwi polują na najzdrowsze, największe i najdorodniejsze sztuki, bo zależy im na efektownych trofeach łowieckich”.

Teza ta jest całkowicie kłamliwa, gdyż celem gospodarki łowieckiej jest właśnie doprowadzenie do jak najlepszej kondycji populacji, czemu służą m.in. zasady selekcji i system oceny prawidłowości odstrzału z karami za złamanie reguł. Myśliwi, dążąc do tego, aby zwierzęta były jak najsilniejsze, dokonują w zasadniczej cześć odstrzału sztuk słabszych lub wykazujących anomalie w rozwoju.

Instytut Analiz Środowiskowych uznał, że nie można pozwolić na dalsze rozprzestrzeniania nieprawdziwych informacji, które szkalują 130 000 polskich myśliwych. Wierzymy, że tak jak skutki przyniosło reagowanie na kłamliwy zwrot o „polskich obozach śmierci”, tak samo efekty przyniesie stanowcze reagowanie na kłamstwo o tym, że „myśliwi polują na najzdrowsze, największe i najdorodniejsze sztuki, bo zależy im na efektownych trofeach łowieckich”. Mechanizm tego kłamstwa jest bowiem dokładnie taki sam. O przebiegu sprawy będziemy informować.