Skąd wzięła się nazwa Polski Związek Łowiecki?

Dlaczego rok 2023 jest wyjątkowy w historii polskiego łowiectwa? Ponieważ obchodzimy 100-lecie zjednoczonej ogólnopolskiej organizacji łowieckiej.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Dlaczego rok 1923 okazał się przełomowy w historii kart polskiego łowiectwa. W tym właśnie roku, 6 stycznia 1923 roku na Zjeździe Polskich Stowarzyszeń Łowieckich uchwalono statut. Statut ten został przyjęty przez wszystkie uczestniczące w Zjeździe organizacje z wyjątkiem Polskiego Związku Myśliwych w Poznaniu.

Kolejnym krokiem było powołanie „Naczelnego Związku Polskiego Łowiectwa”, co nastąpiło na II Zjeździe, który odbył się 23 czerwca 1923 roku. 9 lipca 1923 roku Walne Zgromadzenie w Warszawie przy ulicy Nowy Świat 35 powołało do życia „Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich” w Warszawie, który stał się organizacją łowiecką o zasięgu krajowym.

„Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich” w Warszawie w 1929 roku dokonał zmiany statutu i nazwy na „Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich”. Nazwa nie wszystkim jednak do końca odpowiadała, pojawiły się głosy by ją zmienić i tak siedem lat później w 1936 związek przyjął nazwę obowiązującą do dziś, czyli „Polski Związek Łowiecki”.