Sita Sokratesa w łowiectwie.

Nie od dziś wiadomo, że w łowiectwie najczęstszym uczuciem jest zazdrość. Pół biedy, gdy jest to zazdrość przyjazna, podszyta sympatią i nadzieją, że samemu też się będzie miało szczęście. Gorzej, gdy przeradza się w zawiść. Któż nie spotkał się z przypadkiem, gdy na zbiorówce, po złożeniu myśliwemu gratulacji, natychmiast słychać czyjś komentarz, że ten byk to na pewno za młody i na czerwony punkt…

Niestety, ale wszechobecny w społeczeństwie robak złośliwości i sensacji, toczy także środowisko myśliwych. Pod blichtrem mundurów owocuje to koteriami w kołach, wzajemną podejrzliwością, donosicielstwem i plotkarstwem, a przecież łowiectwo ma nam sprawiać przyjemność.

Dlatego zanim cokolwiek skomentujemy i ocenimy zachowanie kolegi po strzelbie, zastosujmy trzy sita Sokratesa:

„Któregoś dnia zjawił się u Sokratesa jakiś człowiek i chciał się z nim podzielić pewną wiadomością. – Posłuchaj Sokratesie, koniecznie muszę ci coś opowiedzieć! – Od razu ci przerwę – powiedział mu Sokrates – i zapytam, czy pomyślałeś o tym, żeby przesiać to, co masz mi do powiedzenia przez trzy sita?

A ponieważ rozmówca spojrzał na niego nic nie rozumiejącym wzrokiem, Sokrates tak to objaśnił: – Otóż, zanim zaczniemy mówić, zawsze powinniśmy przesiać to, co chcemy powiedzieć, przez trzy sita.Pierwsze sito to sito prawdy. Czy sprawdziłeś, że to co masz mi do powiedzenia, jest zgodne z prawdą? – Nie, słyszałem, jak o tym mówiono, i… – No cóż… Sądzę jednak, że przynajmniej przesiałeś to przez drugie sito, którym jest sito dobra. Czy to, co tak bardzo chcesz mi powiedzieć, jest przynajmniej jakąś dobrą rzeczą? Rozmówca Sokratesa zawahał się, a potem odpowiedział: – Nie, niestety, to nie jest nic dobrego, wręcz przeciwnie. – Hmm… – westchnął filozof. – Mimo to przypatrzmy się trzeciemu situ. Czy to, co pragniesz mi powiedzieć, jest przynajmniej pożyteczne? – Pożyteczne? Raczej nie… – W takim razie nie mówmy o tym wcale! – powiedział Sokrates. – Jeżeli to, co pragniesz mi powiedzieć, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani pożyteczne, to lepiej nic nie mów, bo wolę o tym nie wiedzieć.”Nie tylko w łowiectwie mowa bywa srebrem, ale milczeniem złotem.

—–
Naszą działalność prowadzimy z datków naszych sympatyków, często poświęcając swój wolny czas. Jeżeli nasza działalność przekonuje Cię to wspieraj nas cyklicznie na portalu patronite.pl/IAS albo jednorazową wpłatą na zrzutka.pl/z/instytut

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>