Ruszamy na odsiecz osobom z ograniczoną sprawnością ruchową

Od dłuższego czasu do Instytutu Analiz Środowiskowych trafiały skargi osób, które poruszają się na wózkach, a marzą o tym, żeby polować. Tymczasem na przeszkodzie stoją im przepisy, które wymagają, żeby sprawdzian strzelecki z broni o lufach gwintowanych zdawać w pozycji stojącej.

Ostatecznym impulsem do działania stała się dla nas wiadomość od Szymona, pasjonata łowiectwa, który po wypadku samochodowym jest częściowo sparaliżowany, co – jak widać na załączonym zdjęciu – nie przeszkadza mu rozwijać umiejętności strzeleckich. Jedyne z czym nie może sobie poradzić do opór egzaminatorów, którzy nie widzą możliwości, aby dopuścić go do egzaminu praktycznego na podstawowe uprawnienia łowieckie.

Dlatego nie wnikając już kto i dlaczego przez tyle lat nie dostrzegał problemu niepełnoprawności, idąc w sukurs Szymonowi oraz wielu innym osobom, które znajdują się w podobnej sytuacji, w dniu wczorajszym skierowaliśmy na ręce Ministra Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, a także Rzecznika Praw Obywatelskich, wniosek o usunięcie dyskryminujących zapisów i umożliwienie osobom z ograniczoną sprawnością ruchowa uzyskiwanie uprawnień łowieckich.

Mamy nadzieje, że już wkrótce będzie anachroniczna regulacja zostanie zmieniona i Szymon będzie mógł realizować pasję łowiecką w lesie, a że będzie dobrym strzelcem – to jesteśmy już pewni!