Plany zmian okresów polowań – stanowisko IAŚ!

W ostatnim tygodniu do zaopiniowania przez Instytut Analiz Środowiskowych trafił projekt zmian w rozporządzeniu określającym okresy polowań na zwierzęta łowne.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

W przypadku zmiany okresów polowań na jelenie szlachetne oraz daniele w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz lubuskim proponowane rozszerzenie sezonu polowań wydaje się zrozumiałe. Wysokie, sięgające miliona złotych rocznie wartości odszkodowań za szkody łowieckiej, przy braku innych możliwości ich skutecznego ograniczenia, wymuszają redukcję populacji jeleniowatych na tych obszarach.

Nie jesteśmy entuzjastami tego rozwiązania, ale zdajemy sobie sprawę z konieczności elastycznego podejścia, tak, aby nadmiernie restrykcyjna ochrona nie przyniosła skutków podobnych jak w przypadku ASF i odstrzału sanitarnego dzików. Obszarowy charakter zmian w rozporządzeniu pozwala przy tym zakładać, iż zmiana w okresie polowań nie będzie zagrożeniem dla krajowej populacji jeleni i danieli.

Bardzo ważna zamiana dotyczy polowań na zwierzynę drobną. Rozszerzenie okresów polowań na wskazane gatunki zwierząt łownych przy polowaniach z ptakiem łowczym jest krokiem w dobrą stronę jeśli chodzi o wsparcie oraz kultywowanie tradycji polskiego sokolnictwa.

Sokolnictwo (sięgające swą tradycją setek lat wstecz) znajduje się na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości, tym samym stanowi dziedzinę, która powinna podlegać szczególnej ochronie i wsparciu.

—-

Najlepszą formą wsparcia nas są regularne wpłaty, dzięki nim możemy planować nasze działania na szeroka skalę i z odpowiednim wyprzedzeniem. Dla skutecznego działania, wystarczy, jeśli podarujecie nam równowartość jednego naboju miesięcznie poprzez portal patronite.pl/IAS.