Na świętego Bartłomieja po raz pierwszy jęknie knieja.

W dawnej Polsce dzień 24. sierpnia był tradycyjnie traktowany jako początek okresu polowań. Wymieniony w III statucie litewskim dzień św. Bartłomieja, do którego aż od Wielkiej Soboty obowiązywała ochrona zajęcy, znany był w powiedzeniach: „Od świętego Bartka boi się zając chartka”, „Na świętego Bartka lęka się zając chartka” czy „Bartłomiej – strach zajęczy, lecz ludzi już nie męczy”. Często polowania na zające wstrzymywano jednak jeszcze przez trzy tygodnie, gdyż: „Do Ludmiły (16 X), panie miły, kiep kto na szaraka godzi, zajęczyca jeszcze rodzi”.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

W drugiej połowie sierpnia nasi przodkowie rozpoczynali też polowania na sarny i jelenie, co miało odzwierciedlenie w przysłowiach: “Na świętego Bartłomieja po raz pierwszy jęknie knieja” oraz „Na świętego Bartłomieja otwiera się siew i knieja”.

Jednak dopiero wigilia św. Michała (29 IX) była początkiem intensywnych polowań leśnych. Data ta znalazła wyraźne odbicie w przysłowiach: „Od świętego Michała Anioła trąbka myśliwego do boru woła” i „Na Michała łowcy chwała”. W niektórych rejonach ziem Rzeczypospolitej, głównie na Kresach południowo-wschodnich, dzień ten otwierał również czas polowań z chartami. Powszechnie dziś uważany za datę rozpoczęcia polowań zbiorowych, od czasów Augusta III Sasa hucznie obchodzony dzień św. Huberta (3 XI) w dawnej Polsce oznaczał zatem pełnię sezonu łowieckiego. Czas leśnych łowów trwał do 6 stycznia, kiedy to: „Sieć ostatnią Trzej Królowie rozpinają po dąbrowie”.

foto: belsat.eu

Działamy dzięki Tobie!

Wsparcie finansowe dla naszej fundacji jest kluczowe, abyśmy mogli kontynuować naszą misję ochrony środowiska, wsparcia myśliwych oraz prowadzenia badań i programów edukacyjnych.

Jesteśmy w pełni niezależni, utrzymujemy się dzięki Waszym dobrowwolnym wpłatom. Twoja hojność ma ogromny wpływ na nasze działania, dlatego zachęcamy Cię do przekazania darowizny poprzez różne dostępne metody.

Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>