IAŚ interweniuje w sprawie pomówienia myśliwego o zabicie bociana – list otwarty

W dniu 20.02 portal kutno.net.pl opublikował artykuł o zabiciu bociana, w którym bez żadnych podstaw wskazano na myśliwych jako potencjalnych sprawców. Podstaw rzecz jasna racjonalnych, bo za takie nie da się uważać cytowanych wypowiedzi, jakoby głowy bocianów były traktowane jako trofeum.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Jak łatwo można było przewidzieć, sensacyjną treść szybko powieliły inne media, nie bacząc na jej kłamliwy i krzywdzący charakter. Protestując przeciwko obecności tego rodzaju materiałów w przestrzeni medialnej, władze Instytutu Analiz Środowiskowych skierowały do autora list otwarty, który w całości przytaczamy poniżej:

Sz. P. Tomasz Zagórowski

Szanowny Panie Redaktorze, w związku z publikacją w dniu wczorajszym, w serwisie kutno.net.pl tekstu pt. „Bocian z odciętą głową. Sprawa zgłoszona policji”, w którym w związku ze śmiercią bociana zimującego w okolicy miejscowości Kolonia Łęka, skierowano podejrzenia pod adresem myśliwych, jako organizacja społeczna mająca na celu walkę z mową nienawiści, ochronę praw człowieka oraz wspieranie, prowadzenie i promowanie zrównoważonego rolnictwa, łowiectwa, leśnictwa i rybactwa, apelujemy o powstrzymanie się od tego rodzaju insynuacji.

Zwracamy uwagę, że łowiectwo koncentruje się na zachowaniu populacji gatunków łownych, podczas gdy w Polsce bociany nigdy nie były przedmiotem zainteresowania łowieckiego. Zamieszczoną w tym kontekście wypowiedź, że jakoby odcięte głowy bocianów są kolekcjonowane jako trofea, trudno określić inaczej niż wytwór wybujałej wyobraźni. Doceniając rolę informacyjną mediów, zwracamy uwagę, że opiniotwórczy charakter nakłada na autorów konieczność zachowania daleko posuniętej ostrożności w formułowaniu lub przytaczaniu wypowiedzi, tak aby nie przyczyniać się w ten sposób do szerzenia mowy nienawiści, ani wywoływania ataków czy prześladowania określonych grup społecznych.

Za Zarząd IAŚ – Paweł Sojka

#venatofobia