Kilka słów o znaczku na 100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego

Na stronie ZG PZŁ czytamy „10 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie miała miejsce premiera znaczka pocztowego wydanego przez Pocztę Polską z okazji jubileuszu Polskiego Związku Łowieckiego. Okazjonalna emisja filatelistyczna zawiera wizerunek jelenia szlachetnego i sarny europejskiej.” Ta sucha informacja prasowa nie informuje jednak o kulisach powstania tego znaczka pocztowego i wyboistej, czteroletniej drogi starań o jego emisję.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Klub Kolekcjonera Polskiego Związku Łowieckiego zawsze zabiega o wydawanie znaczków okolicznościowych, upamiętniających ważne wydarzenia łowieckie. Przygotowania jednak trzeba zacząć dużo wcześniej, zwykle na 4-5 lat przed emisją, gdyż Poczta Polska musi zatwierdzić pomysł i go zrealizować (co zwykle trwa około 2 lata). Tak było i w tym przypadku. Warto by kolekcjonerzy, którzy nabędą znaczek, wiedzieli, że został on wydany dzięki niegasnącemu zaangażowaniu Kolegi Krzysztofa Mielnikiewicza, który wystąpił z propozycją jako członek Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej oraz Komisji Kultury przy NRŁ, pisał pisma (często pospisywane przez inne osoby), uzasadnienia i walczył z biurokracją, czy brakiem zrozumienia dla idei upamiętnienia jubileuszu w taki sposób.

Dziś możemy włożyć do klaserów ten piękny znaczek, gdyż człowiek wyjątkowy, pełen pasji i zaangażowania, od lat działający w cieniu, ku chwale polskiego łowiectwa i kultury łowieckiej, poświęcił wiele czasu i sił, by został on emitowany w 2023 roku.

Krzysztof Mielnikiewicz, myśliwy z ponad czterdziestoletnim stażem, filatelista, autor książek i artykułów z dziedziny dziejów i kultury łowieckiej m.in. „Puszczańskie łowy”, „Myśliwi w oflagach”, „Łowiectwo ludowe” i monumentalnej pracy „Polski Związek Łowiecki 1923-2023”, członek Komisji Kultury Naczelnej Rady Łowieckiej, członek Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej.

O znaczku:

Autorka projektu: Agnieszka Sancewicz

Liczba znaczków: 1

Wartość: 3,90 zł

Nakład: 135 000 szt.

Technika druku: offset + raster stochastyczny

Format znaczka: 40,5×40,5mm

Papier: fluorestencyjny

Arkusz sprzedaży: 5 znaczków + 1 przywieszka

Data obiegu: 10 maja 2023 r.

O znaczku i uzasadnieniu dla jego wydania można poczytać na stronie: https://media.poczta-polska.pl/pr/805385/zwierzeta-objete-ochrona-wyroznione-emisja-filatelistyczna-z-okazji-100-lecia-polskiego-zwiazku-lowieckiego