Ideologiczny ekologizm nie ma przyszłości i zawdzięcza to własnym zwolennikom.

Warszawski odział Fundacji im. Heinricha Bölla, czyli organizacji pozarządowej powiązanej z niemiecką Partią Zielonych, opublikował raport: „NIE NASZA WINA, NIE NASZ PROBLEM. Katastrofa klimatyczna w oczach Polek i Polaków podczas pandemii”.* W tym miejscu nie będziemy polemizować nad antropogenicznością zmian klimatu, ani nad wątpliwą korelacją przyjętą w raporcie, która łączy pandemię koronawirusa z koniecznością realizacji zielonej ideologii; jak to ujmuje autorka – „W dobie pandemii COVID-19 katastrofa klimatyczna nabiera podwójnego znaczenia. Już nie tylko transformacja energetyczna powinna być tematem nadrzędnym, ale nasze podejście do przyrody i traktowania zwierząt.” Naszą uwagę przykuła warstwa socjologiczna wspomnianego dokumentu.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Polityczna intuicja poparta badaniami elektoratów** pozwala nam założyć, że zwolennicy ideologicznego ekologizmu reprezentowanego przez międzynarodowy ruch Partii Zielonych wywodzą się z grupy, którą z przekąsem określa się jako „młodzi, wykształceni, z wielkich ośrodków”. Problem ideologicznego ekologizmu polega jednak na tym, że jest on jedynie wartością deklaratywną, co ukazuje przytaczany przez nas poniżej wykres z omawianego raportu. Ukazuje on, że poparcie (związane z ponoszeniem osobistych kosztów) wśród najmłodszej grupy respondentów (jednocześnie stanowiącej polityczne zaplecze zielonych partii) jest najmniejsze.

Czym zatem jest ideologiczny ekologizm? Niczym więcej niż modą, lajkiem na fejsie, zakupem sojowego kotleta i lnianą torbą ze znaczkiem Vege. Gdyby miało dojść do rzeczywistej realizacji założeń postulowanych np. przez europosłankę Sylwię Spurek, ich polityczne istnienie zakończą sami jej wyznawcy. Jak trafnie zauważają autorzy projektu: „Millenialsi martwią się przede wszystkim kwestiami związanymi ze swoim stylem życia”.

Podoba Ci się nasza praca? Możesz nas wesprzeć :

– na zrzutce.pl: https://zrzutka.pl/wv5xpm

– przelewem na konto: 32 2530 0008 2002 1066 5718 0001, tytułem “działalność statutowa” —-*https://odpowiedzialnybiznes.pl/…/Nie-nasza-wina-nie…

**Piłat K. „Ewolucja elektoratu partii Zielonych w Republice Federalnej Niemiec” : https://repozytorium.ukw.edu.pl/…/Ewolucja%20elektoratu…

Foto: Fundacja im. Heinricha Bölla, Warszawa 2021