IAŚ Nie ustaje – nie będzie zmiany w sprawie okresów polowań na terenie całego województwa śląskiego!

Śledzący nasz profil być może pamiętają, iż Fundacja Instytut Analiz środowiskowych była inicjatorem kontrpetycji w sprawie zmiany okresów polowań na ptactwo w województwie śląskim.Jako Fundacja przygotowaliśmy petycję, pod którą, przy wsparciu naszych sympatyków, zebraliśmy blisko 3 tysiące podpisów, i w takiej formie złożyliśmy ją w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Presja miała sens i wbrew żądaniom venatofobów sejmik wojewódzka nie zgodził się na zmianę okresów polowań na terenie całego województwa śląskiego, lecz ograniczył się do skrócenia ich na obszarach Natura 2000: Dolina Górnej Wisły, Dolina Dolnej Soły, Stawy w Brzeszczach oraz Stawy Wielikąt i Las Tworkowski.

Nasza mała cegiełka w postaci petycji, ale przede wszystkim w postaci zaangażowania podpisujących ją osób, odżegnała (przynajmniej na jakiś czas) niebezpieczeństwo skrócenia okresu polowania na całym terenie województwa. Z tego małego sukcesu należy się cieszyć, gdyż pokazuje, że bez jakichkolwiek działań jedynie oddajemy pola naszym adwersarzom.

Niestety, fakt, iż na obszarach Natura 2000 pojawią się dalsze ograniczenia pokazuje jedynie, iż przysłowie „dasz palec, a utną ci całą rękę” jest jak najbardziej prawdziwe. Nie minął bowiem rok od mającej miejsce w 2021 roku nowelizacji rozporządzenia dot. Okresów polowań na zwierzęta łowne, która skróciła okres polowań m.in. na kaczki, który obecnie rozpoczyna się 1.09, a nie jak wcześniej 15.08. Dalsze próby skracania okresów polowań pokazują, że środowiska antyłowieckie za nic mają wypracowane kompromisy i zawsze oczekują tylko więcej i więcej, a już w żadnym razie nie zależy im koegzystencji. Przykre jest również to, że autorytet Ministra oraz specjalistów, którzy brali udział w przygotowaniu zeszłorocznej nowelizacji rozporządzenia jest podważany przez RDOŚ i samorządowców wojewódzkich. W naszym przekonaniu nie taka winna być ich rola.

Za rozpropagowanie petycji dziękujemy wszystkim, którym leży na sercu dobro polskiego łowiectwa, w szczególności:

Brać Łowiecka – miesięcznik myśliwych i sympatyków łowiectwa

WildMen

Mirczumet Wydawnictwo

Sudecka Ostoja

Darz Bór TV