Festiwal Kultury Łowieckiej w Ostrowi Mazowieckiej

W ostatni weekend (20 maja 2023 roku) odbył się „Festiwal Kultury Łowieckiej” w Ostrowi Mazowieckiej. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Krzysztofa Mielnikiewicza przez Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, reprezentowany przez burmistrza Jerzego Bauera przy wsparciu lokalnej społeczności i wielu aktywistów.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Festiwal poprzedziły dwie wystawy tematyczne:

  • znaczków pocztowych z całego świata o tematyce łowieckiej w Bibliotece Miejskiej,
  • miniatur Andrzeja Łepkowskiego w „Jatkach”.

Co więcej zorganizowano lekcje muzealne, a Fundacja Venator Polska, wsparta przez środowisko kynologiczne i sokolnicze, przygotowała piękne kolorowanki edukacyjne, pokazujące polskie rasy psów myśliwskich oraz ptaki drapieżne. 

Sam festiwal rozpoczął się Mszą hubertowską w Kościele pw. Wniebozwzięcia NMP. Następnie uczestnicy mszy przeszli do Starej Elektrowni, gdzie została uroczyście otwarta trzecia wystawa „Dzień z życia myśliwego” i odbyła się konferencja „Łowiectwo wczoraj, dziś i jutro”. 

Na konferencji wystąpiło pięciu prelegentów. Profesor D. Gwiazdowicz wygłosił referat „Czy myśliwi są potrzebni”, w którym zwrócił uwagę na różne role łowiectwa (gospodarcze, ochroniarskie, społeczne, kulturowe), wspominał o walce z ekoterroryzmem i roli jaką obecnie odgrywa w tym zakresie Instytut Analiz Środowiskowych.

Profesor UAM A. Matulewska opowiedziała o historii polskiego języka łowieckiego i jak jego nieznajomość we współczesnym świecie wpływa na rozumienie polskiej literatury pięknej. K. Mielnikiewicz przybliżył łowiectwo na Ziemi Ostrowskiej. G. Łakomik-Kaszuba przedstawiła historię polskich ras psów myśliwskich. A J. Sielicki zaprezentował referat o historii i roli sokolnictwa w kulturze polskiej. 

Ponadto, można było wziąć udział w pikniku łowieckim na placu przy Starej Elektrowni, gdzie dzięki zaangażowaniu lokalnych kół łowickich podawano dania z dziczyzny, sokolnicy pokazywali ptaki łowcze, a psiarze prezentowali rasy polskich psów myśliwskich.

Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zdziwił jednak brak zaangażowania w imprezę PZŁ.

Darzbór. A.M.