DROGI ZWIERZOFANIE, WIOSNĄ PAMIĘTAJ…

1. ŻEBY NIE ZABIERAĆ MŁODYCH ZWIERZĄT DO DOMU

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Jeżeli młode są same to nie znaczy, że matka się nimi nie opiekuje. W większości przypadków poszła się najeść, a młode jest tylko chwilowo same.

2. ŻEBY NIE GŁASKAĆ DZIKICH ZWIERZĄT

Młode zwierzęta nie mają zapachu, co pozwala im uniknąć wywęszenia przez drapieżniki. Głaszcząc je nadajesz im zapach, co zwiększa ryzyko zabicia przez drapieżniki. Co więcej przyczyniasz się do porzucenia młodego przez matkę. W obu przypadkach skazujesz młode na śmierć.

3. ŻEBY NIE SPUSZCZAĆ PSA W LESIE

Nawet najgrzeczniejszy piesek może przestraszyć zwierzę, a w wyniku pogonienia doprowadzić do śmierci ze stresu, wycieńczenia lub pod kołami pojazdów, poruszających się na pobliskich drogach. Obecnie są kraje w których bezwzględnie zakazuje się z tego powodu puszczania psów luzem w lesie przez cały rok lub do końca okresu wychowywania młodych.

4. ŻEBY NIE ZABIERAĆ PODLOTÓW I NIE ZAKŁÓCAĆ ICH SPOKOJU.

Niektóre ptaki pozbywają się młodych z gniazda, aby mogły się one usamodzielnić. Rodzice ciągle dokarmiają swoje młode i opiekują się nimi, dopóki nie nauczą się latać i być samodzielne. Ten etap nazywamy podlotami. Dlatego nie należy brać takich ptaków, gdyż nie są porzucone! Przez ten etap przechodzą w swoim rozwoju m.in. drozdy, krukowate, ptaki drapieżne, sowy (tzw. gałęziaki), zięby i sikory Ponadto jeżeli ludzie za długo będą się obok nich kręcić rodzice mogą się bać do nich przylecieć, by je nakarmić.

5. ŻEBY NIE WYPUSZCZAĆ KOTÓW Z DOMU DO POŁOWY LIPCA

Twój ukochany kot jest drapieżnikiem nawet jeżeli uroczo łasi się do Ciebie. Nie wypuszczaj kotów z domów do połowy lipca, czyli w okresie wychowywania młodych przez większość ptaków, płazy czy drobne ssaki. Twój Mruczek potrafi wiosną upolować od trzech do dziewięciu ptaków i to podczas jednego wyjścia na dwie, trzy godziny. Wiele ptaków i innych zwierząt jakie zabija jest pod ochroną. Zadbaj by miały większe szanse wychować swoje młode.