Czy macie już jakieś postanowienia noworoczne?

A może jednym z nich będzie postawa jeszcze bardziej proekologiczna, ale taka prawdziwa. Nie ideologiczna i bezczynna, jak u ekotroli.

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Tworzywa sztuczne z biegiem czasu ulegają fragmentacji na coraz mniejsze cząsteczki. Powstają one w wyniku użytkowania plastikowych przedmiotów, które kruszą się i ścierają. Mikroskopijne drobiny mikroplastiku o średnicy około 1 mikrometra (jedna tysięczna milimetra) mogą być wchłaniane w przewodzie pokarmowym i drogą krwi docierać do narządów wewnętrznych np. wątroby, nerek i płuc. Natomiast najmniejsze cząsteczki o średnicy od 1 do 100 nanometrów, nazywane nanoplastikiem, mogą penetrować do wnętrza pojedynczych komórek organizmów ludzi i zwierząt. Niestety komórki nie potrafią pozbywać się plastikowych ciał obcych, a te nie są obojętne, ponieważ mogą uwalniać do wnętrza komórek toksyczne związki z których są zbudowane.

Dostępne analizy naukowe wskazują, że może to mieć wpływ na rozwój chorób nowotworowych w szczególności raka żołądka, wątroby i jelita grubego, sprzyjać otyłości, zachorowalności na cukrzycę i powstawaniu zespołu metabolicznego. Naukowcy wiążą mikroplastik także z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych i immunologicznych.

Dlatego powinniśmy ograniczyć ilość tworzyw sztucznych w swoim otoczeniu i wrócić do używania naturalnych materiałów takich jak: szkło, drewno, papier, bawełna, len, wełna, naturalne skóry i prawdziwe futra.

Działamy dzięki Tobie!

Wsparcie finansowe dla naszej fundacji jest kluczowe, abyśmy mogli kontynuować naszą misję ochrony środowiska, wsparcia myśliwych oraz prowadzenia badań i programów edukacyjnych.

Jesteśmy w pełni niezależni, utrzymujemy się dzięki Waszym dobrowwolnym wpłatom. Twoja hojność ma ogromny wpływ na nasze działania, dlatego zachęcamy Cię do przekazania darowizny poprzez różne dostępne metody.

Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>