Czy koszt badań na włośnicę zakończy sprzedaż bezpośrednią dzików?

[Aktualizacja 21 maja 2023]

Bronimy myśliwych, wspieramy łowiectwo, walczymy z mową nienawiści w Internecie.
Chcesz pomóc? Wpłać i pomóż nam działać dalej!

5 zł lub więcej na:

Patronite.pl | Zrzutka.pl | Przelew lub dowiedz się więcej >>

Badania na włośnię próbek dostarczonych przez myśliwych są bezpłatne.

Nowe Rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną znacząco podniosło koszty badań, w tym dzików w kierunku włośnicy. Badanie tusz na użytek własny cieszy się co prawda rabatem w wysokości 75%, nie dotyczy on jednak tusz przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.

Sprzedaż bezpośrednia dziczyzny to możliwość, z której koła łowieckie korzystają co raz częściej. Wśród jej zalet można wymienić nie tylko aspekt finansowy ale także promocję dziczyzny wśród polskich konsumentów i umożliwienie kontaktów myśliwych z niepolującymi, opartych na obustronnie korzystnej wymianie.

Czy podniesienie ceny o koszt badania przykładowego dzika, z dotychczasowych np. 400 zł na 600zł, zmniejszy zainteresowanie dziczyzną od kół łowieckich? To zagadnienie można uznać za pytanie retoryczne, wzrost ceny zawsze ma negatywny wpływ na popyt. Pozostając przy terminologi ekonomicznej: mniejszy popyt na tusze w sprzedaży bezpośredniej to większa podaż tusz oddawanych na skup, co niechybnie przyniesie skutek w postaci obniżenia ich cen i spadku przychodów kół łowieckich.

Kto ma interes w ograniczeniu konsumpcji polskiej dziczyzny na polskich stołach i dlaczego nowe regulacje uderzają w najbardziej przedsiębiorcze koła łowieckie, gospodarujące na zasobnych łowiskach? Mamy swoje podejrzenia ale poczekamy z ich publikacją do czasu uzyskania odpowiedzi z Ministerstwa Rolnictwa. A Wy jak sądzicie?

—-

Naszą działalność prowadzimy z datków naszych sympatyków, poświęcając swój wolny czas. Jeżeli nasza działalność przekonuje Cię to wspieraj nas cyklicznie na portalu patronite.pl/IAS albo jednorazową wpłatą na zrzutka.pl/wv5xpm